Nowinki

Welcome to Laboratorium X-21

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Upgrade kompa

Omni

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
80
Punkty z reakcji
1
Punkty
6
No hejo.
Zaczynam hipotetycznie myśleć nad upgrade'em mojego złomu:
GTX 660
i5 CPU 750 2,67 GHz
8 GB Ramu (dokupywac więcej chyba na razie zamiaru nie mam, choć nie wiem, może jeszcze do 10 by tak dobić?)
W7 64 bity, czego póki co nie mam zamiaru zmieniać.

Celuję w taką konfigurację która się utrzyma następne, powiedzmy, trzy lata (bieżąca jest niezmieniana od 4 lat, pomijając dokupienie ramu) i pociągnie płynnie, nawet z wodotryskami następujące gry:
Total War Atilla i Rome 2 (Te gry to najsłabiej zoptymalizowane monstra w jakie grałem.
Total war Warhammer
DOOM
DSIII
Wiesio 3
COH2 (Gra na wyższych setupach ciągnie mi niewiele powyżej 20 fpsów bez jaj)

Z wyżej wymienionych ogarniałem tylko Rome 2, Warhammera i COH2. I jestem niezbyt zadowolony z ich perfomance'u.

To w sumie najbardziej wymagające dla mojego komputera gry. Nie gram w więcej AAA, głównie mniejsze gry i strategie (choć przy niektórych potężnych modach też się krztusi) ale chciałbym mieć to z głowy teraz na następne parę lat, póki mam nadmiar hajsu, żeby później nie biadolić, że nie zrobiłem tego kiedy miałem okazję.

Dodatkowe pytania: Za ile opylę GTX 660 i procek?

A i nie jestem znawcą, de facto jestem laikiem, wyznaczam bardzo orientacyjne 2 kafle na ten upgrade, ale nie wiem czy to nie za mało.
Z góry dzięki.

EDYTA: chciałem jeszcze odpalić Shadow Warriora 2, Stellaris, Dishonored 2, SOMĘ, battlefleet gothic armada i może Rainbow Six Siege'a tak by szły płynnie i było na czym oczko zawiesić.
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
IMO RAM-u i tak musisz dokupić, ale nie 2 GiB, tylko osiem, by dobić do szesnastu. Wtedy wystarczy Ci na kolejne trzy lata. Resztę kwestii raczej zostawiam Fredowi :)
 

Fred

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
277
Punkty z reakcji
4
Punkty
18
Lokalizacja
Hellhole
Za płytę z procem dużo nie dostaniesz, celowałbym w 100-150pln. Karta grafiki to jakieś 300-350pln. Ram też pasowałoby zepchać bo na dzisiejsze czasy taktowania będą zbyt niskie. Przy zakładanym budżecie na poziomie 2k trzeba by wziąć ostatnie cudowne dziecko Intela tj. Pentium G4560 i sparować to z RX 470 4GB lub 1060 3GB, wtedy powinno się udać w tych okolicach zamknąć. Problem polega na tym, że procek jest tylko 2 rdzeniowy (4 wątki). Jutro o 18 mają być testy na PurePC jak taka konfiguracja się sprawuje, sam jestem ciekaw jak to się w praktyce spisze.

Na moje pasowałoby podnieść budżet do okolic 3k. Wtedy dałoby się złożyć coś z i5 + RX470 lub RX480, a do tego może SSD (właśnie zobaczyłem co się porobiło z cenami SSD). Liczyłbym mniej więcej tak: 900 procek (i5), 250-300 płyta (mATX), 300 ram (8GB), 300 SSD (128GB), 200 zasilacz, 1k RX480.
 

Rex

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
43
Punkty z reakcji
1
Punkty
8
Płyta z procem? O ile uda mu się opchnąć, to spokojnie 300-400. Wystarczy przejrzeć ceny allegro, jakiś czas temu zrobiła się inba i 1. generacja i5/i7 zrobiła się zajebiście droga ze względu na niedostępność płyt głównych. Osobiście kupiłbym jakiś używany zestaw z haswellem i5 z płytą, do tego włożył już lepiej taktowany RAM i RX 480 8GB bo się da, 1100zł i taka przyjemność jest twoja. Imo w tym zestawie nie opłaca się kupować nówek, poza kartą grafiki. Ale wstrzymałbym się chwilę, bo Ryzeny mogą spowodować spore obniżki cen procesorów.
 

Fred

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
277
Punkty z reakcji
4
Punkty
18
Lokalizacja
Hellhole
300-400? No nie wiem, może się trafi ale nie widzę jakichś mega cen na licytacjach. Jeśli używany sprzęt wchodzi w grę to fakt, jest kilka dodatkowych opcji. Generalnie za chwilę wychodzi Ryzen więc może się okazać, że kosz platformy spadnie jeśli procki pokażą się z dobrej strony.
 

Rex

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
43
Punkty z reakcji
1
Punkty
8
Ceny płyt: http://allegro.pl/podzespoly-bazowe-plyty-glowne-4228?a_enum%5B22189%5D%5B512%5D=512
Oczywiście w tym przypadku jeśli płyta nie jest z jakiegoś biurowego pc, a należy do renomowanego producenta i ma możliwości oc, jest dobrze wyposażona itp., to będzie kosztować spokojnie więcej, z resztą tutaj jest przykład:
http://allegro.pl/asus-p7h55-m-le-si-s1156-ddr3-fv-sklep-dvi-hdmi-i5555415303.html
Ceny procków: http://allegro.pl/podzespoly-bazowe-4226?string=i5%20750&bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-3-1018
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Fred post_id=909 time=1487539390 user_id=57 napisał:
Przy zakładanym budżecie na poziomie 2k trzeba by wziąć ostatnie cudowne dziecko Intela tj. Pentium G4560 i sparować to z RX 470 4GB lub 1060 3GB, wtedy powinno się udać w tych okolicach zamknąć.
Ten Intel serio jest taki cudowny, jak ludzie opisują? Wielokrotnie spotkałem się z wychwalaniem go pod niebiosa, ale sam nie miałem okazji przetestować.
 

Fred

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
277
Punkty z reakcji
4
Punkty
18
Lokalizacja
Hellhole
Z tym cudownym to pół żartem pół serio ;) ale za niecałe 300pln masz procka, który radzi sobie z Wiedźminem 3 i nie bardzo radzi sobie z Fallout 4, Total War Warhammer czy Crysisa. Swoją drogą pierwsze dwa tytuły mają spieprzoną optymalizację (Fallout 4 z texturami HD wymaga kompa za prawie 8k, a wygląda tragicznie), a trzeci jest w stanie wykorzystać 6 rdzeniowego procka.

Wiadomo, że G4560 nie wydoli w grach przy maksymalnych ustawieniach ale jak ktoś chce zbudować tani zestaw do gier to się jako tako nadaje, bardziej niż cokolwiek innego w zbliżonej cenie. Dużo do i3 nie traci, a jest 200-250 tańszy, za te 250 kupisz płytę ;). Nie zmienia to faktu, że jak chce się złożyć coś sensownego i na dłużej to trzeba brać pełne i5 bo 2 rdzenie 4 wątki to nie to samo co fizyczne 4 rdzenie.
 

Omni

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
80
Punkty z reakcji
1
Punkty
6
Wracamy do tematu. skoro premiera Ryzenów już za nami.
podbijam budżet do 3k,3,5 plus to co zyskam na sprzedaży staruszka.

Na sztolcerni znajomek mi coś takiego przedstawił https://www.morele.net/inventory/info/2BGpp6/

Przy czym ja nie wiem, czy nie lepiej zostawić mój HD z 700 Gigabajtami i zamiast tego dokupić sobie drugie 8 RAMU
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Teraz nasuwa się pytanie czy jesteś aż takim graczem, że potrzebujesz 8 GB pamięci na karcie graficznej. Jeśli nie, 200 zł odchodzi od grafy (Sapphire z 4 GB RAM-u). Nie jestem pewien czy nie lepiej wsadzić tam GoodRam Iridium Pro na kościach MLC, zamiast Cruciala na TLC (nawet w wersji 3D). Iiiiiii te dwieście złotych mógłbyś przeznaczyć na dodatkowy RAM.
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Dubelek, bump itd.

Obecnie posiadam taką konfigurację:
  • Procesor: AMD Phenom II X2 550 / B50
  • Płyta główna: GA-MA785GT-UD3H
  • RAM: 12 GiB DDR3
  • Grafika: ATi Radeon HD4870 1 GiB
  • Zasilacz: Nie pamiętam 650 W
Planowane zmiany:
  • Procesor: AMD Phenom II X4 955 BE
  • RAM: 16 GiB DDR3
  • Grafika: RX 560 4 GiB (?) / nVidia 1050
Obudowa nagle przeistoczy się w Regnum RG2 Pure Black :)
Potrzebuję pomocy w wyborze procka i karty graficznej – nie wymagam wodotrysków, korzystam głównie z programów deweloperskich, ale nie mówię, że nie lubię pyknąć w jakąś grę. Obawiam się o sensowność wymiany 550 / B50 (odblokowałem) na 955. Tutaj też nasuwa się moje pytanie o grafikę, bo chyba jednak wolałbym RX 560. Ale, tak, jak pisałem, proszę o pomoc ;)
 

Fred

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
277
Punkty z reakcji
4
Punkty
18
Lokalizacja
Hellhole
A więc tak, przesiadka na 955 BE da Ci więcej mocy multicore ale single core pozostaje właściwie bez zmian, to ta sama architektura tylko więcej rdzeni. Ponieważ w dzisiejszych czasach gry nadal wymagają mocnego pojedynczego wątku polecałbym Ci przesiadkę na jakieś używane i5 + płyta. 955 BE da Ci jakiś przyrost jeśli idzie o narzędzia deweloperskie, jak wiadomo każdą ilość rdzeni da się wykorzystać.
Jak tak patrzę po allegro (na ten moment bez jakichś konkretów, 2 i 3 gen i5) to wychodzi, że trzeba wyszatkować około 600pln na płytę z prockiem. W związku z tym pojawia się pytanie o budżet na tą operację?

Nie jest to demon na dzisiejsze standardy ale tego Twojego PCta zamiecie http://allegro.pl/zestaw-pc-i5-4430-4x3-2ghz-h87-hd3-4gb-gw-i7089962617.html. Ew. gadaj z MC, może Ci zepchnie swoje stare i7 z płytą i ramem ;)
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
A więc tak, przesiadka na 955 BE da Ci więcej mocy multicore ale single core pozostaje właściwie bez zmian, to ta sama architektura tylko więcej rdzeni. Ponieważ w dzisiejszych czasach gry nadal wymagają mocnego pojedynczego wątku polecałbym Ci przesiadkę na jakieś używane i5 + płyta. 955 BE da Ci jakiś przyrost jeśli idzie o narzędzia deweloperskie, jak wiadomo każdą ilość rdzeni da się wykorzystać.
Jak tak patrzę po allegro (na ten moment bez jakichś konkretów, 2 i 3 gen i5) to wychodzi, że trzeba wyszatkować około 600pln na płytę z prockiem. W związku z tym pojawia się pytanie o budżet na tą operację?

Nie jest to demon na dzisiejsze standardy ale tego Twojego PCta zamiecie http://allegro.pl/zestaw-pc-i5-4430-4x3-2ghz-h87-hd3-4gb-gw-i7089962617.html. Ew. gadaj z MC, może Ci zepchnie swoje stare i7 z płytą i ramem ;)
Wiesz, ogólnie kupiłem płytę z prockiem za 100 zł i na razie raczej nie planuję zmiany na i5, najszybciej za jakieś pół roku, ale to raczej już na Ryzena :) Phenoma 550 mam odblokowanego, więc fizycznie działają cztery jaja – jakiegoś ogromnego wzrostu wydajności pewnie nie zauważę, jeśli zmienię na 955 (stąd pytanie o sensowność ww. operacji). Jedyną różnicą jest niższe TDP 550 i mniej keszu. Prosiłbym raczej o zwrócenie uwagi na kartę graficzną. Chciałbym wydać na nią maksymalnie 600 zł i mieć coś, co od razu na starcie nie będzie przestarzałe. Dlatego strzeliłem RX 560 (ma 4 GiB GDDR5) i niskie TDP, a na tym mi też mocno zależy. Może macie do polecenia jakieś inne karty, zbliżone wydajnościowo? Nie celuję w gaming, cieszą mnie nawet gierki typu Oxenfree, więc…
 

Fred

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
277
Punkty z reakcji
4
Punkty
18
Lokalizacja
Hellhole
Przesiadka na 955 BE w takim razie właściwie mija się z celem, różnica będzie minimalna, co do grafiki to 1050 będzie moim zdaniem lepszym wyborem od RX 560 ;) Jedyny minus to tylko 2GB pamięci vs 4GB w radku.
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Przesiadka na 955 BE w takim razie właściwie mija się z celem, różnica będzie minimalna, co do grafiki to 1050 będzie moim zdaniem lepszym wyborem od RX 560 ;) Jedyny minus to tylko 2GB pamięci vs 4GB w radku.
Dzięki, Fredek. A jak zapatrujesz się na obudowę SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black? Masz jakieś doświadczenia?
 

Fred

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
277
Punkty z reakcji
4
Punkty
18
Lokalizacja
Hellhole
Dzięki, Fredek. A jak zapatrujesz się na obudowę SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black? Masz jakieś doświadczenia?
Doświadczeń organoleptycznych nie mam ale miałem już parę bud od SPC w ręce, nie ma się czym zachwycać imho ale jak się popatrzy na cenę to dochodzi człowiek do wniosku, że jest ok i wydaje się być dostatecznie trwałe żeby brać.
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Doświadczeń organoleptycznych nie mam ale miałem już parę bud od SPC w ręce, nie ma się czym zachwycać imho ale jak się popatrzy na cenę to dochodzi człowiek do wniosku, że jest ok i wydaje się być dostatecznie trwałe żeby brać.
Mówiąc szczerze, miałem doświadczenie z tą obudową, składałem w niej kompa siostrzeńcowi. Stosunek jakości do ceny wydaje się wyjątkowo dobry, w ogóle SilentiumPC produkuje ciekawe rzeczy – chociażby chłodzenie CPU :)
Nie mam w zamiarze kryptoreklamy, ale mogę śmiało podpisać się obiema rękami pod stwierdzeniem, że ww. marka jest OK.
 

Rex

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
43
Punkty z reakcji
1
Punkty
8
Regnum spoko, ale nie lepiej dać dyszkę czy dwie więcej i wziąć RG3? Chyba, że wyłapałeś RG2 z przeceny. Po prostu RG3 ma kilka pomniejszych usprawnień.
W każdym razie sam posiadam Brutusa M25 i jestem zadowolony. W prawdzie kilka rzeczy jest średnio rozwiązanych, ale dałem za budę 130zł 2 lata temu, a miała takie fajne bajery, jak kontroler obrotów pod aż 5 wentylatorów, czy fabryczny koszyk na dyski 2,5 cala. Blacha jest byle jaka, ale czy ktoś tymi komputerami rzuca?
 

Fred

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
277
Punkty z reakcji
4
Punkty
18
Lokalizacja
Hellhole
Niby nikt nie rzuca ale jak weźmiesz do ręki Define R5 czy SilentBase 600/800 to czuć jakość w rękach właśnie za sprawą blach, wykończenia itd. No ale to są obudowy kosztujące grubo ponad dwa razy tyle co RG2 ;)
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Regnum spoko, ale nie lepiej dać dyszkę czy dwie więcej i wziąć RG3? Chyba, że wyłapałeś RG2 z przeceny. Po prostu RG3 ma kilka pomniejszych usprawnień.
W każdym razie sam posiadam Brutusa M25 i jestem zadowolony. W prawdzie kilka rzeczy jest średnio rozwiązanych, ale dałem za budę 130zł 2 lata temu, a miała takie fajne bajery, jak kontroler obrotów pod aż 5 wentylatorów, czy fabryczny koszyk na dyski 2,5 cala. Blacha jest byle jaka, ale czy ktoś tymi komputerami rzuca?
W sumie tak popatrzyłem i śmiało można brać nawet RG4, bo ceną wcale się dużo nie różni, więc trafna uwaga. Nie wiem, co się tak uparłem na to nieszczęsne RG2 (RG4 też ma te fajne bajery, o których mówiłeś). Mam dodatkowe pytanie – jakie wtyczki ma ww. kontroler obrotów, trójpinowe czy czteropinowe?
Niby nikt nie rzuca ale jak weźmiesz do ręki Define R5 czy SilentBase 600/800 to czuć jakość w rękach właśnie za sprawą blach, wykończenia itd. No ale to są obudowy kosztujące grubo ponad dwa razy tyle co RG2 ;)
Ale tutaj nasuwa się też pytanie, co ma robić dany komputer – pompować moje ego czy poprawnie pracować :D
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Back
Top