Nowinki

Welcome to Laboratorium X-21

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Ubuntu for dummies

Lou

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
378
Punkty z reakcji
5
Punkty
18
Dobra, zainstalowałam Ubuntu na laptopie i jeszcze kilku rzeczy nie ogarniam.
Laptop to Asus R540L, żadna rewelacja, ale do codziennego, zwykłego użytkowania w zupełności wystarczy. Ubuntu jak wiadomo jest idiot friendly, ale przy nieco bardziej skomplikowanych sprawach już się gubię, bo o ile na windowsach pracuję od kilkunastu lat, tak z linuksem miałam słabą styczność... Także trochę was tu pomęczę laickimi pytaniami. :mrgreen:
A zatem po pierwsze: jak zmienić kolory/rozjaśnić/przyciemnić ekran? Niestety kombinacja z fn mi nie działa... Jakaś pomoc? Tylko proszę łopatologicznie. :p

Czuję się jakbym znów miała 14 lat i odrywała tajemnice windowsa 98. xD
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Oficjalny poradnik mówi mi, że:
  • Kliknij ikonę po prawej stronie paska menu i wybierz Ustawienia systemu.
  • Select Brightness & Lock.
  • Adjust the Brightness slider to a comfortable value
Taki nieco murzyńsko-polski, ale zrozumiały :D
 

Lou

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
378
Punkty z reakcji
5
Punkty
18
Dobra, zadziałało. Dzięki Sölve. :)
Chciałoby się jeszcze ustawić kontrast, ale to już chyba jakaś wyższa szkoła jazdy. :p
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Hmm, znalazłem coś na ten temat, ale nie wiem czy będzie Ci odpowiadać:
  • Kliknij ikonę po prawej stronie paska menu i wybierz Ustawienia systemu.
  • Otwórz Dostęp uniwersalny i wybierz zakładkę Widzenie.
  • Switch High Contrast to ON
 

Lou

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
378
Punkty z reakcji
5
Punkty
18
Nie, to nie to. :(
Trudno, oczy się przyzwyczają. :p
 

Lou

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
378
Punkty z reakcji
5
Punkty
18
Panowie, mam problem z aktualizacją Ubuntu do wersji 17.04. Każdorazowo wyskakuje mi taki błąd:

E:Nie udało się pobrać http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/zesty/InRelease Nie udało się znaleźć oczekiwanego wpisu "main”/source/Sources" w pliku Release (nieprawidłowy wpis sources.list lub nieprawidłowy plik), E:Nie udało się pobrać niektórych plików indeksu, zostały one zignorowane lub użyto ich starszej wersji.

Co jest?
 

Lenny Weisstein

Użytkownik
Dołączył
28 Grudzień 2016
Wiadomości
348
Punkty z reakcji
12
Punkty
18
Lokalizacja
Cave of the Past
Z tego co wiem, mało osób aktualizuje Ubuntu. Zazwyczaj znacznie wygodniejszą opcją jest po prostu przeinstalowanie systemu do nowej wersji co sam zawsze robię.
 

Lou

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
378
Punkty z reakcji
5
Punkty
18
Wiem, że to pytanie będzie głupie, ale... rozumiem, że zrobi się to bez utraty danych i ustawień?
 

Lenny Weisstein

Użytkownik
Dołączył
28 Grudzień 2016
Wiadomości
348
Punkty z reakcji
12
Punkty
18
Lokalizacja
Cave of the Past
Partycja /home/ powinna być nietknięta więc dane zostają. Musisz ustawić tą samą nazwę użytkownika i hasło z tego co wiem. Ostatni raz to robiłem 3 lata temu więc nie wiem jak z nowymi wersjami, sam muszę sobie odświeżyć wiedzę przez lato kiedy planuję aktualizację.
 

Lou

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
378
Punkty z reakcji
5
Punkty
18
Wgrałam system na pendrive, odpaliłam, próbowałam zaktualizować i... wyskoczył błąd. Potem niby system uruchomił się normalnie, ale co chwila wyskakiwały jakieś błędy, więc chcąc nie chcąc zainstalowałam go od nowa. ¯\_(ツ)_/¯ Teraz przynajmniej wszystko działa jak trza.
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Z doświadczenia wiem, że aktualizacje Ubuntu rzadko się udają. Najczęściej wgrywam przeinstalowuję na czysto, w sumie ma to swoje plusy – na mojej sieczkarni, system zajmuje stanowczo mniej, /home jest czysty, dowiązania symboliczne poprawne… Same plusy.
 

Lou

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
378
Punkty z reakcji
5
Punkty
18
No chyba mnie strzeli chuj jasny. Zjebał mi się na Jebuntu Gimp, ot tak sam z siebie. Pomyślałam więc, że go odinstaluję i zainstaluję na nowo. Ale nie ma tak fajnie. Kiedy chciałam go wyjebać przez centrum oprogramowania, wyskakuje "błąd programu systemu" i usuwa, usuwa i usuwa do usrania i usunąć nie może. Pomyślałam więc, że użyję Terminala. Wpisuję "sudo apt-get remove gimp" i coś tam mieli, ale po chwili wyskakuje identyczny błąd jak wyżej i całość kończy się wyświetleniem komunikatu "E: Sub-process /usr/bin/dpkg exited unexpectedly"... Co się odpierdala?

Potrzebuję tego zasranego Gimpa, a jak się zaraz wkurwię to pojutrze zainstaluję na tym lapie Win 10 i wreszcie będzie można po ludzku pracować...
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
77
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Spróbuj: https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1518301
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Back
Top