Nowinki

Welcome to Laboratorium X-21

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Procesory Ryzen – hit czy kit?

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
78
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Wraz z nadchodzącą premierą procesorów AMD Ryzen nasuwa mi się pytanie – czy naprawdę wytrącą Intela ze swojej wieloletniej pozycji? Media robią wokół nich wiele szumu, więc wydaje mi się, że trochę potrząsną konkurencją.
Zapraszam do dyskusji.
 

Fred

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
277
Punkty z reakcji
4
Punkty
18
Lokalizacja
Hellhole
Jako, że wiadomo już wszystko o nowych Ryzenach (albo prawie wszytko) wreszcie można zacząć dyskusję. IMHO nowe Ryzeny są bardzo fajnym sprzętem pod warunkiem, że umiesz je wykorzystać, jako procesory tylko po gry ich zakup nie jest w mojej opinii sensowny. Co innego gdy ktoś się bawi w granie + streaming lub bawi się w jakąś obróbkę wideo czy renderingi (choć te można czasem zrzucić na grafikę). Wtedy zakup 8 rdzeniowego Ryzena w cenie 4 rdzeniowego i7 jest jak najbardziej sensownym rozwiązaniem. Czyli klasyka, każdemu wg. potrzeb. Pozytywne jest to, że nawet jeśli patrzeć tylko pod względem gier to Ryzen i tak daje radę utrzymać 60FPS w większości tytułów w FullHD (oczywiście po sparowaniu z odpowiednią kartą jak 1070 czy 1080).
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
78
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Fred ma prawie rok, więc nastała najlepsza pora na odgrzanie kotleta – zbliża się premiera Ryzenów+, które mają być o jakieś 5 - 8% wydajniejsze od poprzedników. Mamy już suchy test Rysia 2600, który należy raczej do segmentu średnich procesorów. Nie sądzę, żeby nowa iteracja procków zatrzęsła rynkiem, ale mam cichą nadzieję, że wydajność chociaż zbliży się do i5 8600 :)
 

Ropasiak

Użytkownik
Dołączył
8 Styczeń 2017
Wiadomości
89
Punkty z reakcji
5
Punkty
8
Wiek
26
Lokalizacja
Grodzisk Maz
Wszyscy mają taką nadzieje. Z chęcią przeszedłbym na ryż azjatycki, ale odstraszyło mnie, że taki I5 3570k nadal jest wydajnieszy od R5 1600, którego w np. Falloucie 4 gniecie pentium... Ale może już Zen 2, aka Ryż 3 stanie oko w oko z Intelem?
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
78
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Wszyscy mają taką nadzieje. Z chęcią przeszedłbym na ryż azjatycki, ale odstraszyło mnie, że taki I5 3570k nadal jest wydajnieszy od R5 1600, którego w np. Falloucie 4 gniecie pentium... Ale może już Zen 2, aka Ryż 3 stanie oko w oko z Intelem?
Zen 2 nadejdzie za rok, do tej pory wyjdą już procesory Cannonlake, przed którymi AMD nadal będzie się kłaniać, bo wydajność pojedynczego rdzenia nadal będzie wyższa. Mimo wszystko Intel poczuł chłodny oddech AMD na karku i próbuje walczyć z konkurencją. Zobaczymy, jak im to wyjdzie :D
 

Ropasiak

Użytkownik
Dołączył
8 Styczeń 2017
Wiadomości
89
Punkty z reakcji
5
Punkty
8
Wiek
26
Lokalizacja
Grodzisk Maz
Intel musi załatać procesory do 2018 roku. Cannonlake to na 99% będzie kilka procesorów do laptopów. Dopiero IceLake może trafić do deskopów. A te dopiero w 2018. Wydajność IPC na pewno spadnie, bo Intel będzie musiał załatać procesory. A jestem pewny, że jego przewaga wynikała przynajmniej z części z dosyć pobieżną implementacją zabezpieczeń. Dlatego myślę, że Ryż 3 i Intel IceLake może być ciekawym pojedynkiem.
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
78
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Intel musi załatać procesory do 2018 roku.
Twój argument jest inwalidą. Mamy rok 2018, procesory nie są załatane.
Cannonlake to na 99% będzie kilka procesorów do laptopów.
Plany były nieco inne. Cannonlake miało być na mniejszym procesie technologicznym, bez rozróżniania pomiędzy celem.
Dopiero IceLake może trafić do deskopów. A te dopiero w 2018.
Przypominam, Ropciu, że mamy już 2018.
Wydajność IPC na pewno spadnie, bo Intel będzie musiał załatać procesory. A jestem pewny, że jego przewaga wynikała przynajmniej z części z dosyć pobieżną implementacją zabezpieczeń.
Spadnie, spadnie. ZEN 2 może okazać się bardzo dobrym konkurentem dla Lodowego Jeziora (oczywiście w ramach odpowiednich klas procków) ;)
 

Ropasiak

Użytkownik
Dołączył
8 Styczeń 2017
Wiadomości
89
Punkty z reakcji
5
Punkty
8
Wiek
26
Lokalizacja
Grodzisk Maz
Aj, ja ciągle żyje 2017 :E Wszystko co tam napisałem ma być o rok do przodu. Czyli załatanie do końca 2018 procesorów, 2019 Icelake. Tak czyś jak, obstawiam, że pod względem samej wydajności Coffelake nadal w tym roku będzie wygrywać, ale Ryzen+ zacznie być już rozsądną alternatywą, a nie, że Ryż 5 będzie w jakieś grze przegrywał z Pentiumem, bo się okaże, że Pentium ma 25fps, a Ryż 24fps.
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
78
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
Tak czyś jak, obstawiam, że pod względem samej wydajności Coffelake nadal w tym roku będzie wygrywać, ale Ryzen+ zacznie być już rozsądną alternatywą, a nie, że Ryż 5 będzie w jakieś grze przegrywał z Pentiumem, bo się okaże, że Pentium ma 25fps, a Ryż 24fps.
Oby, bo nadal czekam na premierę Ryzen+, by nie kupić 8700K :D
 

Ropasiak

Użytkownik
Dołączył
8 Styczeń 2017
Wiadomości
89
Punkty z reakcji
5
Punkty
8
Wiek
26
Lokalizacja
Grodzisk Maz
No ja też :E Mocno się zastanawiam nad Kawą a Ryżem. Chociaż i tak ceny DDR4 odstraszają mnie od zmiany platformy.
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
78
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
No ja też :E Mocno się zastanawiam nad Kawą a Ryżem. Chociaż i tak ceny DDR4 odstraszają mnie od zmiany platformy.
Odkąd ceny RAM-u (i nie tylko) poszybowały dwa lata temu w górę, tak nadal się trzymają. Raczej szybko nie spadną, a producenci mają uciechę. Mam cichą nadzieję, że AMD zagra mocną kartą, a Intel obniży ceny na tyle, że będzie przystępny dla najzwyklejszych zjadaczy Caleba.
 

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
78
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon

Sölve

Piorun ekipy
Dołączył
27 Grudzień 2016
Wiadomości
1,031
Punkty z reakcji
78
Punkty
48
Lokalizacja
Brokilon
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Back
Top