Nowinki

Welcome to Laboratorium X-21

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Miroslav Žamboch

MCaleb

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
317
Punkty z reakcji
3
Punkty
18
Z tym czeskim pisarzem fantastyki zapewne część z was się spotkała, jako że jest dość płodny, a i wydaje go Fabryka Słów.

Osobiście przygodę zacząłem od Sierżanta - jak się później okazało one-shota autora, jako że więcej w tym uniwersum niczego nie napisał. Książkę jednak polecam, jest krótka i idealnie nadaje się na zapoznanie ze stylem literackim.

Następnie zmienię trochę koncepcję i opiszę dwie główne serie książek:
Seria o Koniaszu - chyba najbardziej znana postać Žambocha. W książkach Na Ostrzu Noża, Krawędź Żelaza i Wilk Samotnik autor opisuje niemal całe awanturnicze życie awanturnika Koniasza wraz z przygodami jakie przeżył. Całość dzieje się w świecie fantasy, a i współdzieli uniwersum z inną postacią - Beklejem.
Seria o Bekleju - zawiera tylko dwie pozycje Bez Litości oraz Czas Żyć, Czas Zabijać. Opowiada o innym najemniku, o iwle mocniej zbudowanym niż Koniasz, ale nie mniej ciekawym. Kiedy jednak Koniasz polega na swoim sprycie i umiejętnościach, Bekly stawia na brutalną siłę - nie znaczy to jednak, że jest głupi.

Znów zmiana, jako że dochodzimy do one-shotów:
Sierżant - trochę głębiej o tym tytule - akcja dzieje się w uniewesum podobnym od czasów po II Wojnie Światowej, ale z domieszką magii, a nie jak w poprzednio opisanych tytułach - dark fantasy. Jednak sam świat jest o wiele bardziej odmienny od naszego. Widać jednak pewne koncepcje autora, które współdzielą jego inne uniwersa.
Mroczny Mesjasz - tytuł pamiętam jak przez mgłę, jednak podobała mi się bardzo, nawet jeśli nie zapadała w pamięć.
Percepcja - czytałem, jednak zupełnie mi wyparowała z pamięci. Oceniałbym na przeciętną, a jako że nie mam negatywnych wspomnień, ją również polecam, aczkolwiek ostrożnie. Mam w planach przeczytać ją ponownie i wtedy zweryfikuję czy jest warta.
W Służbie Klanu - praktycznie pigułka autora. Z daleka widać zwroty akcji i co się dalej wydarzy, jeżeli ktoś czytał poprzednie pozycje. Jest solidnie napisana, aczkolwiek bez szału. Polecam zapoznać się z pozycją na samym końcu, bo na początku mogłoby wywrzeć negatywne emocje.
Wojna Absolutna - tu autor pojechał po bandzie. Wybiegł bardzo w przyszłość, w czasy podbojów kosmicznych i wojen wielkich korporacji, opisując przygody robota bojowego, który uzyskał samoświadomość. Polecam, aczkolwiek książka momentami wydaje się być bardzo zamotana, a opisy ociekają technicznym bełkotem zaciemniając obraz.
 

Fred

Użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2016
Wiadomości
277
Punkty z reakcji
4
Punkty
18
Lokalizacja
Hellhole
O ile Sierżanta nie czytałem o tyle Cykl o Koniaszu przeczytałem kilka lat temu i bardzo mi się podobał. Jako, że wydawnictwo się niedawno ogarnęło i wydało cały cykl w wersjach jednotomowych to i wziąłem się do ponownego czytania. Na ten moment mam już za sobą Na ostrzu noża i Krawędź żelaza, a w niedalekiej przyszłości planuję zakup i ponowne przeczytanie Koniasz. Wilk samotnik ;)
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Back
Top